תמיכה דיגיטלית לקשישים בזמן הקורונה

העולם הוירטואלי ברשת האינטרנט, אשר עבור רבים מאיתנו נחשב לברור מאליו, כולל הוואטס אפ, הזום, הרשתות החברתיות ועוד, מסתבר שאינו נגיש כל כך לאוכלוסיית הקשישים והגיל השלישי. מדוע? זה לא סוד שחידושים טכנולוגיים אף פעם לא היוו אטרקציה מי יודע מה עבור מבוגרים, אשר מעדיפים להישאר בסביבה מוכרת, בכל הרבדים, גם מבחינה טכנולוגית ודיגיטאלית.

אז מה השתנה הלילה הזה? בעיקר הקורונה. משבר הקורונה אילץ את כולנו לצאת מאיזור הנוחות ולסגל לעצמנו מציאות חדשה, וגם עבור אוכלוסיית הקשישים אשר חשופה במידה גבוהה יותר להידבקות בנגיף, וכתוצאה מכך צריכה לשמור על עצמה הרבה יותר. מה הקשר בין זה לבין תמיכה דיגיטאלית?

מה שעבור רובינו נחשב להתנהלות בסיסית ויומיומית כגון תקשורת בוואטס אפ, שיחות עבודה בזום, העלאת פוסטים לרשת החברתית, עבור מי שאינו מכיר את העולם הזה, זהו נטע זר, אך אין זה מחוייב להיות כך. בידי כולנו לסייע לאוכלוסיית הקשישים והגיל השלישי בישראל, על ידי כך שנסייע להם להיכנס לעולם הדיגיטאלי ולהתמצא בו, על מנת שיוכלו לתקשר באופן קולח יותר עם הסביבה, להיות עצמאיים יותר ולמצוא לעצמם תכנים רלוונטיים. איך עושים את זה? בואו נתחיל מההתחלה.

אז בוא נכיר,

מה זה גוגל?

תתפלאו, לא כולם יודעים ואנחנו לא כאן כדי לתמוה אלא כדי ללמד. ברגע שהחלטתם לתת תמיכה דיגיטאלית לסבא או סבתא, לשכן או לאדם מבוגר בסביבתכם, אתם יכולים להציע להם ללמד אותם מה אפשר לעשות במחשב כדי שיהיה להם קל יותר. נכון שגוגל מוכר כמעט לכולם אך לא לכולם, ואתם רוצים להיות בטוחים שמי שאתם תומכים בו, יודע מה זה גוגל וכיצד משתמשים במנוע החיפוש הזה. בסך הכל זה די פשוט, בוחרים מילה או ביטוי, משפט לחיפוש, ומסבירים מה משמעות התוצאות שעולות וכיצד "נכנסים" לתוצאות.

תמיכה דיגיטאלית לקשישים בזמן הקורונה

מה זה פייסבוק?

הרשת החברתית הזו בהחלט יכולה לעזור לקשישים להתעדכן, לראות תמונות של המשפחה, ואפילו להצטרף לקבוצות ייעודיות שמתאימות להם. אתם מוזמנים לעזור להם לפתוח פרופיל חדש, למצוא קבוצות רלוונטיות בעלות עניין לתחומים שהקשיש מתעניין בהם, וללמד אותם את ההתנהלות הבסיסית ברשת החברתית הזאת.

מה זה וואטס אפ?

גם כאן, תוכלו ללמד את הקשישים את נפלאות הוואטס אפ, את פיצ'ר הקלטת ההודעות, שיכול מאוד לעזור להם ולמנוע מהם את הצורך לכתוב, ואם אין לכם קבוצה משותפת של המשפחה ביחד עם סבא וסבתא, זה בהחלט הזמן. במסגרת הקבוצה המשפחתית תוכלו לתקשר עם הקשישים, לשאול מה נשמע, הם ירגישו מוקפים באהבה, אף על פי שהיא וירטואלית, זה בהחלט עדיף מכלום.

מה זה זום?

הזום הוא בהחלט מתנה אדירה שמאפשר לעשות שיחות וידאו במחשב או בטלפון. אגב, גם בוואטס אפ תוכלו להראות לקשישים כיצד הם יכולים לקיים שיחות וידאו, וגם במסנג'ר של הפייסבוק הפיצ'ר הזה קיים. הזום מאפשר מרחב שמבחינת נראות וחדות התמונה הוא בהחלט לוקח את השאר, נוח מאוד לתפעל אותו במחשב, וגם כאן תוכלו לעזור על ידי פתיחת פרופיל והקניית 3-4 פעולות בסיסיות שצריך לדעת כדי להתנהל במרחב הווירטואלי הזה.

ישנם הרבה דברים שאנו יכולים לעשות כדי לתמוך בקשישים בתקופה זו, והתחום הדיגיטאלי הוא אחד העיקריים שבהם, מה גם שעבור רובינו הוא קל לשימוש וזורם, בואו נעביר את הקלילות והתקשורת הזו גם לקשישים!