פרוביוטיקה

פרוביוטיקה = למען החיים (פרו = למען, ביוטיקה = החיים). פרוביוטיקה הינה תוסף תזונה אשר מטפח את החיידקים הפרוביוטיים, החיידקים הטובים. אך מה הם חיידקים טובים? במה הם תורמים? וכיצד מטפחים אותם? לפניכם מדריך למען החיים, המדריך כולל טיפים, המלצות, מה כדאי וממה כדאי להימנע.

*מאמר זה אינו נכתב על ידי תזונאי/רופא

מערכת העיכול היא בית לחיידקים טובים וחיידקים מזיקים. החיידקים המזיקים הם אלו אשר עלולים לגרום למחלות ולנזקים במערכת החיסונית והבריאותית. ואילו החיידקים הטובים עושים לחיידקים הרעים חיים קשים, הם מונעים מהם להיספג בגוף ובנוסף תורמים לתהליכים חיוניים נוספים בגוף.

החיידקים הטובים, חיידקי הפרוביטיקה, הם אלו אשר מדכאים את פעולתם של החיידקים הרעים מחזית אחת, ומהחזית השניה מעודדים פעולות חיוניות, ייצור ויטמינים ומחזקים את מערכת העיכול ובכך גם את הגוף והמערכת החיסונית.

מהיכן מגיעים החיידקים הטובים?

החיידקים הטובים (החיידקים הפרוביוטיים), דורשים תחזוק על מנת לשמור על מאזן נכון ומושלם שלהם. אורח חיים בריא, פעילות ספורטיבית ותוסף הנקרא פרוביוטיקה, הם אלו אשר יטפחו את החיידקים הפורביוטיים וישמרו על מאזן טוב ומוצלח לטובת החיידקים הטובים.

לצד הקפדה על טיפוח החיידקים הפרוביוטיים, יש להימנע ככל הניתן ממאכלים ופעולות אשר עלולים לבצע פעולה הפוכה ולדכא את החיידקים הטובים. על מנת לשמור על החיידקים הפרוביוטיים מומלץ להשתדל להימנע מאלכוהול, ניקוטין, עישון וסוכרים. בנוסף, יש להימנע מנטילה ממושכת של אנטיביוטיקה ככל הניתן.

פרוביוטיקה

אז מה החיידקים הטובים הפרוביוטיים עושים ובמה הם תורמים?

החיידקים הפרוביוטיים מונעים מחיידקים מזיקים אשר עלולים לעורר מחלות להיספג בגוף, הם עושים זאת על ידי כך שהם מרפדים את דפנות המעיים. בנוסף, הם גם מונעים מהם להתרבות ולגדול. אז בפעם הראשונה, החיידקים הפרוביוטיים מונעים נזקים במערכת הבריאות.

בפעם השניה, החיידקים הפרוביוטיים תורמים למערכת החיסונית, למערכת העיכול ולגוף בכך שהם מפרקים את המזון לויטמינים וכמו כן, גם מייצרים חומצות שומן וויטמינים חיוניים.

תוסף הפרוביוטיקה

תוסף הפרוביוטיקה הוא חשוב ולעיתים גם הכרחי בשמירה על מערכת עיכול מאוזנת מבחינה חיידקית, כך שהחיידקים הטובים במאזן הנכון אל מול החיידקים הרעים.

תוסף הפרוביוטיקה מגיע בצורת כדורים לבליעה וקיים בסוגים שונים ומגוונים. כאשר בוחרים את מוצר הפרוביוטיקה יש לבדוק מהם סוגי הזנים ממנו הוא מורכב, מהו ההרכב הטוב ביותר עבורכם, באיזו טכנולוגייה מפתחים את מוצר הפרוביוטיקה בו אתן בוחרות ועוד. כל אלו ניתן לעשות בהתייעצות עם מומחה.

בחירה נכונה של תוסף הפרוביוטיקה

ישנם סוגים שונים של תוספי פרוביוטיקה, בעלי הרכבים שונים ומינונים שונים. על מנת להתאים עבורכן את הפרוביוטיקה המתאימה ביותר, פנו לרופא, תזונאי או מטפל אשר יוכל להמליץ על הפרוביוטיקה הנכונה והטובה עבורכן. כמו כן ובהתאם לסוג הפרוביוטיקה והנחיות מטפל, הקפידו על צריכתה באופן נכון וחכם, עם אוכל, בלי אוכל, מתי לצרוך אותה, באיזו תדירות וכיצד.