פחד מרופא נשים

אצל נשים רבות ביקור אצל גניקולוג או אפילו גניקולוגית מעורר חוסר נוחות ולעיתים פחד. אצל נשים אחדות תחושות קשות אלו אף גורמות להם להימנע כליל מביקור סדיר אצל רופא או רופאת נשים. בניגוד למקובל לחשוב, פחד מרופא נשים אינו נחלתן הבלעדית של נערות צעירות אלא נפוץ בקרב נשים בכל הגילאים והרקעים והדבר עשוי לגרום לנזק רב.

מדוע חשוב לבקר אצל גניקולוג באופן סדיר

למרות שבשנים האחרונות חלה ההתפתחות טכנולוגית ורפואית בתחום הגניקולוגיה, הביקור התקופתי אצל רופא הנשים הוא מהותי ביותר. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכמו במרבית התחומים ברפואה טיפול מניעתי יספק תוצאות טובות בהרבה מכל טיפול זמין במחלה שכבר התפרצה. מסיבה זאת ביקורים סדירים אצל הגניקולוג הם הדרך הטובה ביותר להבטיח זיהוי מוקדם של כל בעיה אפשרית. הימנעות מביקורים סדירים אצל רופא הנשים מגדילים את הסיכויים לבעיות רפואיות שעלולות ליצור נזק בלתי הפיך.

פחד מרופא נשים

מהם הגורמים לפחד מרופא נשים

על אף החשיבות הגדולה של ביקורים תקופתיים אצל גניקולוג, נשים רבות נוטות לדחות את הקץ ולגשת לביקור אצל הגניקולוג רק אם הן חשות לא טוב, או לעיתים נמנעות כליל מכל ביקור אצל רופא נשים. הסיבות להימנעויות כאלו הינן מגוונות וביניהן:

  • ביישנות – גם עבור נשים בעלות ביטחון עצמי רב המעמד של בדיקה גניקולוגית עלול לעורר רמה מסוימת של מבוכה. עבור נשים שנוטות לביישנות או מבוכה מלכתחילה הרעיון של לשכב על מיטה חצי ערומה ולתת לאדם זר לבחון את האיברים האינטימיים שלהם עשוי להיות קשה מנשוא.
  • כאבים – בין אם בשל חוסר הנוחות שבמעמד או אם בשל רגישות מוגברת לכאבים, עבור נשים רבות בדיקה גניקולוגית עלולה לעורר חוסר נוחות פיזית ולעיתים אף כאבים של ממש. העובדה שכלי העבודה שמשמשים את הרופאים בדרך כלל עוצבו תוך מחשבה על הצרכים של הרופא ולא על הנוחות של המטופלת לא תורמת כלל לרווחתן של המטופלות.
  • הערות לא נעימות מצד הרופאים – עבור מטופלות רבות בדיקה גניקולוגית מעוררת פגיעות רבה. למרבה הצער לא כל הרופאים ניחנו ברגישות המתבקשת על מנת לערוך בדיקה גניקולוגית בצורה נעימה ומתחשבת. קיימים דיווחים רבים של מטופלות אשר חוו הערות פוגעניות וסקסיסטיות, לעיתים כאלו שמהוות הטרדה לכל דבר ועניין. חוויות שכאלו עשויות לגרום לנשים להימנע כליל מביקורים אצל גניקולוג.

התמודדות עם פחד מרופא נשים

בעת ביקור אצל רופא נשים עם תחילת הבדיקה, חשוב מאוד שהמטופלת תשתף את הרופא המטפל בכל חשש או מבוכה שהיא חשה. שיחה כנה על רגשות שליליים שכאלה תקל מאוד על מהלך הבדיקה ותסייע למטופלת לחוש יותר בנוח. במידה והרופא מבטל את חששותיה של המטופלת או לא קשוב להן במידה מספקת מומלץ לא להמשיך לבדיקה אלא לבטל את התור ולקבוע בדיקה עם רופא אחר. יש נשים שיחושו בנוח יותר לעבור בדיקה גניקולוגית אצל רופאה ולא אצל רופא. לעיתים זמני ההמתנה לרופאות נשים עשוי להיות רב יותר, עם זאת מומלץ לא להתפשר ופשוט להזמין את התורים מבעוד מועד.

בדיקות סדירות אצל גניקולוג הן חשובות ולא מומלץ לוותר עליהם. במקרה של חשש יש דרכים להתמודד ואחרי שמוצאים את הרופא או הרופאה המתאימים, בדיקה גניקולוגית אינה חוויה כה מאיימת ומלחיצה.