השפעת המנופאוזה על הנפש והאנרגיות

ככל אישה באשר היא, גם נשים סבלניות ורגועות מגיעות לגיל המעבר (המנופאוזה), אשר מביא איתו שינויים נפשיים, חוסר סבלנות, פתיל קצר ומצבי רוח ירודים. רגע לפני שתאמרו נואש ותקבלו עליכן את שינויי גיל המעבר, ריכזנו עבורכן מדריך להתמודדות עם שינויים אלו, על מנת שתוכלו לצלוח את התקופה במינימום מעמסות נפשיות, עם מורל גבוה וחיוך על הפנים.

במאמר הבא אנו נפרט מהן הסיבות לשינויים במצב הרוח, אילו שינויים אופייניים לגיל המעבר וכיצד ניתן להטיב את רמת החיים ולהרגיע את הנפש.

*מאמר זה אינו נכתב על ידי רופא

כחלק מההגעה לגיל המעבר ולצד השינויים ההורמונליים אשר משליכים על הגוף ועל החשק המיני, גם הנפש חווה טלטלה ומצב הרוח הופך פחות יציב.

מבין שינויי מצב הרוח והשינויים הנפשיים, התלונות הנפוצות ביותר באות לידי ביטוי בחוסר סבלנות, בשינויים דרסטיים בין מצבי הרוח השונים, סוג של "לונה פארק" של רגשות ומצב רוח ירוד לעיתים קרובות.

רקע כללי על גיל המעבר

גיל המעבר, הוא בעצם השלב בו הווסת מפסיקה והפוריות נפסקת גם היא, הוא מגיע בדרך כלל בין גילאי 49-50, כאשר הוא יכול להגיע גם לפני או אחרי (40 עד 60). עם הגעה לגיל המעבר, נשים חוות שינויים אשר כרוכים בתהליך ההזדקנות, אך שינויים אלו מגיעים בצורה מואצת וחריפה.

השינויים אשר הנשים חוות והתלונות סובבות סביב מצבי רוח, השפעות נפשיות, השפעות גופניות פנימיות – כאבי שרירים, כאבי בטן ועוד, השפעות גופניות חיצוניות – נשירת שיער, ציפורניים חלשות ועוד וחשק מיני ירוד.

פיזית, השינויים אשר מביאים איתם את כל תופעות הלוואי, הם שינויים הורמונליים – ייצור האסטרוגן והפרוגסטרון יורד משמעותית וכך גם הפרשתם והשחלה מפרישה כמות מוגברת של טסטוסטרון.

בעקבות כך, בין השאר משתנה גם הביוץ והופך לבלתי סדיר. בהתאם לשינויים בביוץ, ישנם שינויים גם מחזור הווסת אשר הופך גם הוא לבלתי סדיר. בפועל, אי סדירות הווסת מורגשת באורך המחזור החודשי ובעצימות זרימת המחזור.

הנפש בתקופת גיל המעבר

כיצד תופעות אלו והשינויים ההורמונליים משפיעים על האנרגיות, על מצב הרוח ועל הנפש?

נשים רבות חוות שינויים מטלטלים במצב הרוח, מעבר לאמוציות עצמן עליהן נפרט מיד, ה"דילוגים" בין מצבי הרוח השונים עשויים להיות קיצוניים יותר מאשר בעבר.

בין השינויים אשר גופינו חווה ישנם גם שינויים נפשיים, התלונות הנפשיות המופיעות יחד עם הופעת תסמיני גיל המעבר (המנופאוזה) הן: חוסר סבלנות, רגישות יתר המתבטאת באמוציות מוגברות, קושי לשינה רצופה ועמוקה, עייפות יתר על המידה, התקפי דאגה, התקפי חרדה, חששות, מתח, סטרס, קושי בקשב וריכוז, החלשות כושר הזיכרון, מצבי רוח ירודים המתבטאים בדיכאונות ותחושות עצב.

טיפול ודרכים להקל על תסמיני גל המעבר הנפשיים
ישנן נשים רבות אשר נוטות להיכנע למקום הנוח המצדיק את מצבי הרוח ולהישען על "גיל המעבר". חשוב לנסות להתעלות על מצבי הרוח ולהתעודד בדרכים אהובות ומוכרות – פעילות אהובה, כושר אשר ידוע כמעודד את הנפש, או שיחה עם אדם אהוב.

אך בנוסף למציאת שיטות בעזרתן ניתן לצאת ממצבי הרוח הירודים ולהעלות את המורל העצמי, ישנן גם דרכים רפואיות לטפל, להקל בתופעות הלוואי הנפשיות ולמזער את הופעתן מלכתחילה. קבלת טיפול הורמונלי עשוי לשפר את מצבי הרוח ואת חלקן המכריע מבין תופעות הלוואי הללו, בנוסף, תוכלו לפנות לרופא לקבלת מרשמים לתרופות שונות, צמחי מרפא, טיפולי רפואה משלימים ועוד.

נסו לקבוע פגישה עם תזונאית, אשר תתאים עבורכן תפריט הכולל מאכלים עם ויטמינים ונוגדי חמצון חיוניים אשר תפקידם להילחם בתחושות הדיכאון והמתח. שילוב תזונה נכונה עשוי לעזור גם כן.