גלולת היום שאחרי

הבשוק קיימים אמצעי מניעה רבים אשר נועדו למנוע הריונות לא רצויים. יחד עם זאת קיימים מצבים שבהם נשים או נערות יבחרו להיעזר בגלולות למניעת היריון לאחר מגע מיני לא מוגן. באילו מצבים אם כן עולה הצורך להשתמש בגלולות שכאלה? אילו סוגים של גלולות היום של אחרי קיימים היום בשוק? ומדוע גלולות היום שאחרי לא מהוות אמצעי מניעה אלא אמצעי חירום בלבד? את התשובות לשאלות אלו ורבות נוספות ניתן למצוא במאמר שלפניכם.

מתי צריכים את הגלולה?

ניתן לחלק את המקרים שבהם עולה הצורך להשתמש בגלולות היום שאחרי לשני סוגים עיקריים. הסוג הראשון של המקרים כולל מצבים בהם השימוש באמצעי המניעה המסורתיים כשל מסיבה כלשהיא. כך למשל אם הקונדום נקרע במהלך קיום יחסי המין או שהאישה גילתה כי לא לקחה את אחת מהגלולות למניעת היריון שלה כדאי לשקול להשתמש בגלולות היום שאחרי על מנת להימנע מהריון לא מתוכנן.

סוג שני של מקרים כולל מצבים בהם לא נעשה שימוש כלל באף אמצעי מניעה. קיימות סיבות רבות לקיום יחסי מין לא מוגנים, לעיתים מדובר בשיקול דעת מוטעה באופן רגעי ולעיתים מדובר בהחלטה שלמרבה הצער נעשתה בניגוד לרצונה של האישה כמו למשל במקרים של אונס שכוללים שימוש בכוח או הסרה של הקונדום בלא ידיעתה של האישה.

אילו סוגי גלולות היום של אחרי קיימות היום בשוק

בשוק היום קיימים שלושה סוגים של גלולות למניעת הריון: פוסטינור, נורבלו ואלה. פוסטינור ונורבלו הן למעשה אותה תרופה שמיוצרת על ידי שתי חבורת שונות. שניהן מכילות רמות גבוהות של חומר פעיל שנקרא לבונורגסטל, מדובר בחומר שגורם לדחיית הביוץ ובכך עשוי לשבש את ההפריה של הביצית.

אלה היא תרופה נוספת שנלקחת בכדי למנוע היריון לאחר מגע מיני לא מוגן. החומר הפעיל באלה נקרא אוליפריסטל אצטט ובדומה לחומר הפעיל בפוסטינור ובנורובלו הוא מסייע במניעת ההריון על ידי דחיית הביוץ ומניעה של הפרית הביצית.

היעילות של כל התרופות הללו עומדת על 95% אך בעוד שנורובלו ופוסטינור יעילות רק עד 72 שעות לאחר קיום המגע המיני הלא מוגן אלה יעילה עד 120 שעות לאחר קיום המגע המיני. עם זאת, בכל התרופות הללו היעילות עולה ככל שמועד נטילת התרופה סמוך יותר לזמן קיום המגע המיני.

מדוע הגלולה אינה אמצעי מניעה אלא אמצעי חירום בלבד

ישנן סיבות רבות בגינן גלולות היום של אחרי מהוות אמצעי חירום בלבד ולא אמצעי מניעה לשימוש חברתי. מעבר לכן שהן יקרות מאוד ויעילות רק פעם אחת עבור כל מחזור חודשי  נשים הלוקחות גלולות למניעת היריון לאחר קיום מגע מיני לא מוגן עלולות לסבול מתופעות לוואי לא נעימות הכוללות הקאות, שלשולים, בחילות, כאבי בטן, כאבי ראש, סחרחורות ועוד.

בנוסף, כיוון שהגלולות פועלות על שיבוש של הביוץ, שימוש בגלולות היום שאחרי עשוי לשבש את סדירות המחזור החודשי. לבסוף בהשוואה לאמצעי מניעה אחרים הקיימים בשוק, היעלות של גלולות היום של אחרי פחותה.

גלולת היום שאחרי

באילו מקרים שימוש בגלולות היום של אחרי אינו מומלץ או אינו יעיל

קיימים תרחישים מסוימים בהם היעילות של אותן גלולות למניעת הריון לאחר מגע מיני לא מוגן פוחתת משמעותית. כך למשל במקרה של הקאה בשלוש השעות שלאחר נטילת הגלולה מאוד סביר להניח כי הגלולה לא תהיה יעילה. כמו כן נשים הסובלות ממחלות מסוימות כמו מחלות שמשבשות את הספיגה במעי שלהן או את תפקודי הכבד שלהן לא בהכרח יוכלו להפיק תועלת מגלולות אלו.