בדיקת PCR- למה היא משמשת (גם בתקופת הקורונה)

אי שם, בשלהי 2019, החלו להגיע ידיעות מסין על מעין שפעת מסתורית בשם covid19 או בשמה העממי: קורונה. לא עבר זמן רב ומחלת הקורונה התפשטה ברחבי כל העולם בקצב מסחרר ובפברואר 2020 אף התגלו מקרים ראשונים של קורונה בישראל.

 

על מנת לצמצם את קצב ההדבקה ולמנוע פגיעה באוכלוסיות רגישות חשוב ביותר לאבחן חולים חדשים בהקדם ואחת הדרכים המקובלות בעולם לעשות זאת היא באמצעות בדיקת PCR. מהי אם כן אותה בדיקת PCR? כיצד היא מסייעת להילחם במגפת הקורונה ובאילו מצבים חשוב לערוך אותה? בימינו חשוב ביותר שכל אזרח אחראי ידע לענות על שאלות שכאלו ולכן הבאנו עבורכם את הכתבה הבאה.

מהי בדיקת PCR?

PCR אינה בדיקה ייעודית אשר מטרתה לזהות את נגיף הקורונה אלא שמה של שיטת מעבדה לזיהוי רצפים גנטיים מסוימים. שיטה זאת משמשת למטרות שונות אשר כוללות בין היתר אבחון מחלות גנטיות, בדיקה של DNA לצורכי חקירות פליליות, בדיקת קרבה משפחתית בין אנשים ואבחון מחלות נגיפיות כמו חצבת, HIV, וירוס הפפילומה, חזרת וכמובן – קורונה.

כיצד נערכת בדיקת PCR  לצורך זיהוי קורונה?

בשלב ראשון יש לקחת דגימה מן החולה הפוטנציאלי. הדגימה נאספת בעזרת מטוש סטרילי על ידי איש מקצוע מוסמך אשר לוקח דגימה מרירית האף ומהגרון. הדגימה מובלת למעבדה שם מחדירים לה אנזים אשר הופך רצועות RNA לא יציבות לרצועות DNA ובכך מפיקים למעשה חומצות גרעין שמוכנות לבדיקת ה-PCR. בשלב האחרון הדגימה מוחדרת למכונה מיוחדת אשר משכפלת את כמות סלילי ה- DNA ומחדירה לדגימה צבען שמהווה אינדיקציה להימצאותו של נגיף הקורונה.

PCR- על הבדיקה

מדוע חשוב לערוך בדיקת PCR?

החשיבות של זיהוי מוקדם של אדם חולה במחלה נגיפית טמונה בכך שככל שהזיהוי של האדם החולה יתבצע בשלב מוקדם יותר, כך ניתן לצמצם את כמות האנשים שאותו אדם מדביק. בכך שמונעים מאותו אדם להדביק אנשים נוספים מאיטים את קצב התפשטות המחלה ולעיתים, אם מזהים את האדם החולה בזמן ניתן לקטוע לחלוטין את שרשרת ההדבקה.

לשימוש בבדיקות PCR  לצורך זיהויו של נגיף הקורונה מספר יתרונות. ראשית מדובר בבדיקה מהירה יחסית אשר יכולה לספק תוצאה תוך מספר שעות בלבד. כאשר נלחמים בנגיף שקצב התפשטותו מהיר ביותר מדובר ביתרון מובהק. שנית, בהשוואה לבדיקות אחרות אשר דורשות ציוד יקר יותר ואנשי מקצוע מיומנים יותר, מדובר בבדיקה פשוטה ועל כן קל יותר להפעיל אותה בקני מידה גדולים, עוד יתרון מהותי בעת התמודדות עם מגפה רחבת היקף.

מה חשוב לזכור לגבי בדיקות PCR?

אנשים רבים לא מבינים מדוע מורים להם להישאר בבידוד על אף שבדיקת הקורונה שעשו יצאה שלילית. לחלופין אנשים אחרים לא מבינים מדוע כדאי לערוך בדיקה זאת מלכתחילה אם יש סיכוי שהבדיקה טועה לגבי הימצאותו של נגיף הקורונה בגוף שלהם.

מצב שבו בדיקת ה- PCR מראה תוצאה שלילית להימצאות נגיף הקורונה אצל אדם אשר חולה בקורונה נקרא בעגה המקצועית False – Positive. לא מדובר בתופעה נפוצה מאוד, בערך 3% מכלל החולים בקורונה מקבלים תוצאה שלילית בבדיקה שעשו, ומסיבה זאת גורמי בריאות מורים לאנשים שיש חשד שהם חולים להישאר פרק זמן מסוים בבידוד, גם אם הבדיקה שערכו יצאה שלילית.

מדוע תוצאות שגויות אלו מתקבלות אצל חולים מסוימים? ראשית, הדגימה לרוב נלקחת מדרכי הנשימה העליונות ואצל חולים רבים ריכוז הנגיף נמצא בדרך כלל עמוק יותר בדרכי הנשימה. שנית, בשעות הראשונות להדבקה, לעיתים כמות הנגיף קטנה מכדי שניתן יהיה לאבחן אותה באמצעות בדיקת PCR. כמו כן, לעיתים המוטציות שעבר הנגיף הספציפי שהחולה נחשף אליו גורמות לכך שהנגיף החדש לא מזוהה שכן הבדיקה הותאמה לזנים ותיקים יותר של נגיף הקורונה.

מחלת הקורונה מתפשטת בקצב מהיר בכל רחבי העולם ואף בארץ היא הגיעה תוך פרק זמן קצר של מספר חודשים לכל מגזרי האוכלוסייה ולכל רחבי הארץ. מסיבה זאת במידה והפנו אותכם לערוך בדיקת PCR אל תתמהמהו ומהרו להיבדק בהקדם.